Культурна спадщина

Залізничний вокзал

У селі Хацьки збереглася цікава пам’ятка архітектури – залізнична станція 19 століття. Архітектурний стиль будівлі – «цегляний». Фахівці часто зазначають, що це не окремий архітектурний стиль, а різновид модерну або еклектики. Це раціоналізація еклектики для масового та утилітарного будівництва. Вважається, що «цегляний стиль» демонстрував необмежені можливості фігурної цегли для створення найскладніших декоративних форм. Це прекрасно демонструє будинок залізничної станції у Хацьках. Якщо уважно придивитися, то цегла, з якої складено станцію, має дуже різноманітну форму. Станція була зведена наприкінці ХІХ століття. Вона має назву «Білозір’я», за назвою села, що розташоване за п’ять кілометрів. Колись із Білозір’я на станцію звозили дерево, яке масово вирубувалося у величезному Ірдинському лісі. У 1944-1945 роках станція «Білозір’я» відіграла значну роль у заготівлі лісу, який вивозився на фронт та на повоєнне будівництво у звільненні від фашистів регіони. В давні часи будівництво залізничної станції визначило вектор розвитку населеного пункту громади, а в новітнітній історії сприяло розміщенню поблизу від неї більш десятка промислових підприємств.


Шаєва гора

Шаєва гора,або як її називають – місце сили, знаходиться на лінії геологічного розлому вздовж р. Тясмин, в ряді з Холодним яром . Це обумовлює геологічні та енергетичні аномалії та її присутність в переліку місць сили для духовно шукаючих паломників.

На верхівці гори була церква, яку в 1239 році спалили татаро-монголи, а пізніше і кам’яна, сліди якої в ХХ столітті ще було видно у вигляді кам’яних брил зі старовинними написами.

Віруючі вважають Шаєву гору «Малим Афоном», тому на горі влаштовано різноманітні сакральні знаки — хрести тощо, а на самій горі проводять релігійні ритуали.

Також, дане місце постійно відвідують туристи, рідновіри, християни та просто ті, хто потребують певної енергетики.


Відомі туристичні маршрути з відпочинком у садибі сільського – зеленого туризму “Холодноярський зорепад”

Садиба «Холодноярський зорепад», розташована в селі Залевки на одному з квітучих пагорбів Холодноярського лісового масиву у Рип’яшиному Яру. Оточуючий лісовий масив – це листяні дерева, круто прорізаний рельєф яру створює неперевершену красу місцевого ландшафту. Садиба як маленький замок виступає з крутого схилу, кімнати розташувалися на чотирьох рівнях, три спальні, гостьова з каміном, лазня. Для гостей тут пропонують такі туристичні маршрути: “Місце сили – Шаєва гора”, “До сусіда”, “Гайдамацький шлях”, “Родове помістя Юрченків” та “Пробудження”.


Свято “Колодія”

В громаді є гарна традиція – це святкування Масниці (Колодія) в селі Хацьки Черкаського району Черкаської області на місті відпочинку «Плесовель» https://plesovel-khatsky.business.site/

Народне гуляння збирає велику кількість глядачів та проходить гучно – з музикою, іграми, піснями, запальними танцями та купою різних смаколиків.

Гості свята мають нагоду скуштувати справжні українські страви, старанно приготовані на відкритому вогні кращими місцевими кухарями. Крім яскравої конкурсної програми та традиційного спалювання опудала, зігрітися на місці проведення свята можна запашним натуральним чаєм. Для цього завбачливі господині влітку збирають лікарські трави і залюбки частують всіх учасників гуляння.


Свято “Івана Купала”

6 липня, з метою популяризації культурних традицій українського народу, у Степанківській сільській територіальній громаді проходить святкування Івана Купала. Яскраві купальські гуляння організовуються місцевими громадськими організаціями та творчими колективами на березі річки Тясмин у селі Хацьки, з насиченою програмою і розвагами, купальським вогнищем, конкурсами та забавами.